3 sprawdzone zastosowania suplementów diety

Suplementy diety stają się w Polsce coraz popularniejsze głównie dzięki skutecznej reklamie. Według badań przeprowadzonych przez BioStat w 2020 roku, przeciętne polskie gospodarstwo domowe wydaje na zdrowie 557 złotych rocznie. Z tej kwoty ponad połowę stanowi zakup leków i suplementów. Czym są suplementy diety i które z nich warto stosować? Czytaj dalej i poznaj 3 najważniejsze funkcje suplementów.

Suplementy a leki – czy są tym samym?

Odpowiedź jest jasna: w żadnym wypadku. Leki zawierają w sobie ilość substancji czynnej, która wykazuje działanie lecznicze. Są szczegółowo badane laboratoryjnie pod wieloma kątami przed wprowadzeniem na rynek, a dodatkowo część z nich jest dostępna wyłącznie na receptę (np. leki o silnym działaniu mogące wywoływać niepożądane reakcje).

Suplementy diety to z kolei… żywność. Tak! Z języka łacińskiego supplementum to nic innego, jak dodatek, uzupełnienie. Głównym zadaniem suplementów diety jest zatem uzupełnianie codziennej diety m.in. w witaminy czy składniki mineralne, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi za pomocą posiłków w tradycyjnej postaci.

Suplementy diety zawierają w sobie skoncentrowane składniki odżywcze: m.in. kwas foliowy, probiotyki, witaminy, minerały i pierwiastki takie jak magnez, wapń, żelazo czy fosfor. Prawo reguluje, że aby suplement został włączony do handlu, musi on spełniać kryteria podobne do tych, które stosuje się przed wprowadzeniem do powszechnego obiegu każdej innej żywności – jak choćby wartość odżywcza oraz bezpieczeństwo dla zdrowia konsumenta. Choć te środki są łatwo dostępne w sklepach i aptekach, wbrew powszechnemu przekonaniu, żadne rodzaje suplementów nie mogą zastąpić właściwego leczenia farmakologicznego. Opinie lekarzy i dietetyków są w tej sprawie niepodzielone. 

 Co warto suplementować? Dla kogo suplementy?

  1. Suplementy dla kobiet

Statystycznie po suplementy w Polsce najczęściej sięgają kobiety. Ma to związek z tym, że rzeczywiście zaleca się przede wszystkim kobietom planującym potomstwo (jeszcze przed rozpoczęciem ciąży) suplementację kwasu foliowego znanego też pod nazwą witaminy B9. Udowodniono jej pozytywny wpływ na rozwój płodu oraz zapobieganie wadom układu nerwowego u dziecka.

  1. Suplementy przy niedoborach

Przy niedoborach wapnia i witaminy D u kobiet po okresie menopauzy lub u osób jedzących małą ilość ryb, lekarze także zalecają suplementację tych składników. W wypadku tych pierwszych obniżenie poziomów estrogenów może prowadzić do zmniejszonej gęstości kości, a co za tym idzie także do osteoporozy. Warto zwrócić uwagę na ewentualny niedobór witaminy D, gdyż mało osób zdaje sobie sprawę z towarzyszących temu objawów – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn w rożnym wieku. Szczególnie narażeni na niedobory wit. D są weganie czy w ogóle osoby z różnych powodów eliminujące niektóre składniki ze swojej diety.

  1. Suplementy na odchudzanie

Czy suplementy diety na odchudzanie działają? Nie można pokładać w nich jedynej nadziei, choć z pewnością wspomagają one proces odchudzania. Istnieją suplementy, które ułatwiają wchłanianie tłuszczy do organizmu, takie, które ułatwiają ich spalanie oraz wreszcie suplementy, które hamują łaknienie, w związku z czym rzadziej jesteśmy głodni. Warto pamiętać, że tego rodzaju suplementy same w sobie nie powodują szybkiej utraty masy ciała, a są jedynie wspomagaczami dla osób, które zaczynają regularnie uprawiać sport i zmieniają swoje nawyki żywieniowe, wybierając zdrowsze możliwości

Suplementy – przeciwwskazania

Nie jest prawdą, że suplementy są wskazane zawsze i dla każdego. Należy dobierać je indywidualnie, najlepiej dokładnie czytając składy i biorąc pod uwagę wszelkie przeciwwskazania zapisane na opakowaniach. Te dotyczą m.in. osób przyjmujących na stałe leki czy przewlekłych palaczy. Przydatna może być także wizyta kontrolna u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania krwi, aby sprawdzić, które składniki rzeczywiście wymagają suplementacji. 

You May Also Like