4 powody, dla których warto oswoić dziecko z wodą

Dziecko warto oswajać z wodą już od pierwszych miesięcy, bowiem wpłynie to pozytywnie na jego prawidłowy rozwój w przyszłości. Nie tylko ułatwi to naukę pływania, ale także poprawi postawę malucha oraz zwiększy pewność siebie. Dlatego też warto korzystać z przydomowych basenów ogrodowych lub zapisać dziecko na grupowe zajęcia dla maluszków na pływalni. Jakie przyniesie to korzyści?

Dziecko łatwiej nauczy się pływać

Dziecko co do zasady nauczy się pływać znacznie szybciej niż dorosły. W związku z powyższym, im szybciej oswoi się ono z wodą, tym łatwiej nauczy się pływać. Jeżeli bowiem dziecko będzie bało się wody, to nie będzie chciało także chodzić na basen. W związku z powyższym warto jak najwcześniej odwiedzić z maluchem basen, aquapark czy zainwestować w przydomowy, ogrodowy basen. Nie każdy wie, że już od 3 miesiąca życia, maluszek z powodzeniem może rozpocząć naukę pływania. Nie ma więc powodu, aby zbytnio z tym zwlekać, ponieważ zapisanie dziecka na naukę przygotowania jak najwcześniej przynosi wiele korzyści. 

Woda pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka

Po pierwsze, aktywność fizyczna w wodzie będzie miała świetny wpływ na zdrowie malucha. Przede wszystkim pomoże mu zdobyć prawidłową postawę i wzmocni mięśnie, stawy oraz kości, ale także doprowadzi do zwiększenia jego odporności na różne zakażenia i infekcje oraz wpłynie pozytywnie na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. Ćwiczenie z dzieckiem już od pierwszych miesięcy sprawi, że silniejsze staną się płuca oraz mięsień sercowy maluszka. W związku z powyższym lekarze często podkreślają, że zabawy z dzieckiem w wodzie wpływają pozytywnie na rozwój jego koordynacji ruchowej oraz pobudzają jego świadomość w tym zakresie. 

Po drugie, oswojenie z wodą korzystnie odbije się także na rozwoju psychicznym dziecka. Wspólne pływanie z rodzicami z pewnością bowiem na wzmocnienie ich więzi oraz poprawę wspólnej komunikacji. Ponadto sprawność zdobyta w wodzie z całą pewnością pomoże dziecku zdobyć pewność siebie, a tym samym przygotować go na trudności, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć w dorosłym życiu. Pływanie pobudzi także świadomość, czujność oraz chęć poznawania otaczającego dziecko świata, co jest bardzo ważne nie tylko na początkowym etapie rozwoju, ale także w trakcie całego życia. Nie ma zatem na co czekać i przy słonecznej pogodzie warto rozpocząć pierwsze dłuższe kontakty dziecka z wodą. 

Budowanie pozytywnych więzi

Jak wskazano powyżej, oswojenie z wodą ma pozytywny wpływ na budowanie więzi rodziców z dzieckiem. Co więcej, pływanie jest także świetną aktywnością dla dorosłych, a przy okazji taka forma spędzania wolnego czasu zbliży do siebie całą rodzinę. Jest to bardzo ważne zwłaszcza obecnie, kiedy postępująca informatyzacja świata sprawiła, że coraz więcej czasu spędza się z telefonem lub komputerem. Ludzie z reguły mają coraz mniej wolnego czasu, dlatego ten, który uda się wygospodarować, powinien być spędzony w gronie rodziny. W przeciwnym razie nie uda się zbudować odpowiednich więzi pomiędzy rodzicami a dziećmi. 

Jak widać, oswojenie dziecka z wodą przynosi wiele korzyści. Dlatego nie czekaj i przy pierwszej możliwej okazji zapisz się wraz ze swoją pociechą na naukę pływania w przygotowanej do tego szkole, gdzie pod opieką trenera Twój maluch rozpocznie ćwiczenie swoich umiejętności. 

źródło: movecamp.pl – szkoła pływania Warszawa

You May Also Like