Benefity pozapłacowe dla pracowników IT – co przyciąga ekspertów?

Praca w IT kusi przede wszystkim atrakcyjnym wynagrodzeniem. Wizja osiągania wysokich zarobków przyciąga wielu ekspertów. Niestety – jak pokazują badania – nie jest w stanie sprawić, by zechcieli oni zostać z firmą na dłużej. To benefity pozapłacowe mają większe znaczenie w oczach pracowników IT. Jakie świadczenia warto więc zaproponować, by zwiększyć szanse na zatrudnienie specjalisty?

Praca IT – jakie benefity pozapłacowe przyciągają ekspertów?

 

Podstawową zachętą do podjęcia zatrudnienia w danej firmie niezmiennie pozostaje płaca. Im zawarte w ogłoszeniu wynagrodzenie jest wyższe, tym większego odzewu wśród kandydatów należy się spodziewać. Eksperci IT coraz częściej zwracają jednak uwagę także na inne elementy oferty. Jakie?

Za standard uznaje się m.in. rozbudowany pakiet benefitów, z którego pracownik może wybierać świadczenia najbardziej dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeden kandydat doceni kartę Multisport, inny comiesięczny voucher na książki. Dlatego warto pozostawić pracownikom wybór. Jest to tzw. system kafeteryjny. Regułą jest również system ubezpieczeń, a także możliwość skorzystania z chill out room’ów. Czym więc przyciągnąć ekspertów IT?

Specjaliści z branży informatycznej z pewnością docenią budżet szkoleniowy. Firma, która go oferuje, jawi się jako pracodawca zapewniający możliwości rozwoju. Z budżetu finansowane mogą być szkolenia wewnątrzfirmowe, jak i warsztaty organizowane przez zewnętrzne podmioty. Z zarezerwowanych pieniędzy można również wykupić dostęp do platform kursowych.

Potencjalni pracownicy docenią również:

  •       elastyczny czas pracy,
  •       możliwość pracy zdalnej,
  •       pomoc w relokacji,
  •       dofinansowanie egzaminów pozwalających na uzyskanie profesjonalnych certyfikatów.

Obecnie coraz większego znaczenia nabiera umiejętność pogodzenia życia zawodowego z prywatnym. Dlatego firma oferująca szkolenia lub warsztaty z zakresu work-life balance może zyskać przewagę w budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy.

Co oprócz benefitów przyciąga specjalistów IT?

 

Benefity pozapłacowe to istotny element przyciągania specjalistów do firmy. Ważne jest jednak także to, w jaki sposób przedsiębiorstwo komunikuje się z otoczeniem. Swoboda i otwartość pozwalają organizacji zjednać wielu kandydatów. Żeby uwidocznić te cechy, warto wykorzystać media społecznościowe. Aktywność oparta na pokazywaniu, kto tworzy firmę, jacy ludzie w niej pracują i czym się zajmują, z pewnością przyniesie plon w postaci pozytywnego, niekorporacyjnego wizerunku.

Swobodna, przyjazna atmosfera to kolejny aspekt, na który zwracają uwagę eksperci IT. Jej przejawem jest chociażby brak sztywnego dress code’u. Sprzyja ona kreatywności i pozwala wyrazić indywidualizm. Specjaliści z branży IT cenią również mniej sformalizowaną strukturę organizacyjną. Daje im ona bowiem szansę na szybszy awans i pozwala zrealizować ambicje zawodowe w krótszym czasie.

Praca IT – jak zatrzymać eksperta na dłużej? Pożegnaj się z rutyną

 

Zatrudnienie eksperta IT to jedynie połowa sukcesu. Drugą część stanowi zatrzymanie go w firmie na dłużej. Jak tego dokonać? Pracownicy IT wskazują przede wszystkim na dynamikę środowiska pracy. Brak monotonii i dość częsta zmiana projektów to cechy, które sprawiają, że chcą oni pozostać w danym przedsiębiorstwie przez dłuższy czas. Dzięki temu mogą bowiem poszerzać swoją wiedzę i kompetencje.

Praca nad ciekawymi projektami nie tylko pozwala poznawać tajniki funkcjonowania różnych technologii informatycznych, ale również daję satysfakcję i zapewnia możliwości rozwoju. W branży IT jest to szczególnie ważne. Podlega ona bowiem dynamicznym przeobrażeniom. Technologia wykorzystywana dziś za rok może być uznawana za przestarzałą. Żeby nadążyć za zmianami, pracownicy muszą inwestować w swój rozwój, a najlepszym sposobem na to jest praca nad ciekawymi projektami.

Nie należy jednak utożsamiać dynamicznego środowiska pracy z brakiem stabilizacji. Ekspert IT musi mieć jasność co do formy i czasu zatrudnienia, a także obowiązków, które będą do niego należeć w ramach pracy nad danym projektem.

źródło: Teamquest.pl – oferty pracy IT

You May Also Like