Kompresory spiralne to rodzaj sprężarek wyporowych wytwarzających czyste sprężone powietrze w 100% wolne od cząstek oleju. W tym artykule przybliżamy zasadę działania sprężarek spiralnych oraz zalety ich zastosowania.
Sprężarki spiralne — budowa i zasada działania
Sprężarki spiralne to typ kompresorów wyporowych, w których zastosowano technologię sprężania gazu w komorze sprężania składającej się z dwóch elementów — luźnej wstęgi w kształcie spirali i ścian korpusu. Do kompresji powietrza dochodzi podczas oscylacyjnego ruchu mimośrodowego wstęgi w nieruchomym korpusie, co wraz ze zmniejszaniem się przestrzeni pomiędzy nimi pozwala sprężać zgromadzony pomiędzy nimi gaz. Kluczem do wydajnej pracy kompresora jest montaż spirali z fazowym przesunięciem ruchu o 180 stopni. Zaletą urządzenia jest ograniczone do minimum ryzyko przecieków.
Praca sprężarki spiralnej opiera się na kompresji powietrza pomiędzy wirującą spiralą a obudową elementu sprężającego. W celu kompresji powietrze zasysane jest od góry, następnie zamykane w kieszeni powietrznej, gdzie jest sprężane w kierunku środka elementu sprężającego. To tu ulokowano wylot skompresowanego gazu uzupełniony zaworem zwrotnym. Technologia sprężania powietrza w kompresorach spiralnych zapewnia stały dostęp do medium charakteryzującego się bakiem pulsacji. Atutem maszyny jest również cicha praca oraz brak drgań, co wynika ze stabilności momentu obrotowego.
Kompresory spiralne — gwarancja czystego medium
Sprężarki spiralne to urządzenia, w których nie stosuje się oleju jako czynnika smarującego. W ten sposób kompresory te zapewniają czyste powietrze, które nie zawiera cząstek oleju. Dodatkowo wraz z zastosowaniem systemu uzdatniania sprężarki spiralne mogą dostarczać medium o klasie czystości 0 zgodnie z ISO 8573-1, czyli wolnego też od zanieczyszczeń stałych oraz pary wodnej.
Zastosowanie sprężarek spiralnych gwarantuje, że w sprężonym powietrzu nie znajdą się cząsteczki oleju. W efekcie urządzenia te dedykowane są do procesów produkcyjnych realizowanych tam, gdzie jakość końcowego produktu ma najwyższe znaczenie — w branży spożywczej, farmaceutycznej, przemyśle elektronicznym czy medycznym.
SCROLLI — spiralne sprężarki bezolejowe
Przykładem bezolejowych kompresorów spiralnych są sprężarki SCROLLI. Urządzenia te wyposażono w silniki elektryczne o mocy od 2,2 do 37kW z przekładnią pasową, które pozwalają na wydajną produkcję medium o wydajności od 0,21 do 4 m3/min. Kompresory emitują gaz o ciśnieniu 8-10 bar.
SCROLLI to urządzenia wykorzystujące najnowszą technikę mikroprocesorową i wielopoziomowe oprogramowanie, które pozwalają na pełną optymalizację pracy sprężarek. Kompresory gwarantują utrzymanie ciągłości sprężania nawet przy awarii jednego z modułów.
Ich niewątpliwą zaletą jest modułowa konstrukcja pozwalająca na dostosowanie maszyny do wymagań konkretnego procesu produkcyjnego. Jednocześnie są to maszyny pracujące niezwykle cicho, co sprawia, że mogą być lokalizowane bezpośrednio przy stanowiskach roboczych. Kompaktowe wymiary pozwalają na umiejscowienie sprężarki nawet na małej powierzchni.
Zastosowana technologia kompresji powietrza w sprężarkach SCROLLI zapewnia uzyskanie medium o niskich temperaturach, co pozytywnie wpływa na żywotność urządzenia, instalacji i zasilanych nim narzędzi pneumatycznych. Urządzenie jest także stosunkowo tanie w eksploatacji, ponieważ generuje niskie koszty serwisowe i napraw, co bezpośrednio wynika z długiej żywotności i nieskomplikowanych przeglądów technicznych. Zaletą są również innowacyjne sterowniki mikroprocesorowe, które pozwalają na pełne monitorowanie pracy sprężarki oraz na szybką diagnostykę w zakresie wykrywania zakłóceń w pracy lub awarii.
źródło: Almig.pl