Czym wyróżniają się kontenery na odpady budowlane? Jak wybrać?

Odpady budowlane powstają przy okazji remontów i realizacji wielu inwestycji – budowy domu, obiektów przemysłowych, dróg itd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba składować je w odpowiednich kontenerach. Czym powinny się wyróżniać i skąd je wziąć? Informacje te znajdziesz w poniższy artykule. 

Kontenery na odpady budowlane – przegląd dostępnych produktów

 Rodzaj zbiorników jest w dużej mierze uzależniony od tego, jakiego typu śmieci mają do nich trafić. Nieco inaczej wygląda to w przypadku standardowych odpadów, niż przy okazji składowania materiałów niebezpiecznych dla środowiska. Znajomość aktualnych przepisów jest kluczowa, dlatego jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na ten temat, skorzystaj z pomocy specjalistów. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, na czym może ona polegać. 

Na razie jednak dobrze będzie wyjaśnić, co konkretnie składowane jest w kontenerach na odpady budowlane. Najczęściej trafiają do nich takie materiały jak: 

  • elementy drewniane,
  • gruz, kamienie, ziemia,
  • szkło,
  • tworzywa izolacyjne,
  • papier, opakowania tekturowe,
  • plastik.

 Jak widać, możliwości składowania odpadów w omawianych kontenerach są naprawdę szerokie, co jednak nie oznacza, że wystarczy wybrać pierwszą lepszą konstrukcję, a następnie wrzucać do niej wszystko, co znajduje się pod ręką. Powinno odbywać się to zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. 

Jakie kontenery na odpady budowlane wybrać?

 Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć, będzie dobór samych kontenerów. Zwróć uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane i czy są przystosowane do gromadzenia odpadów konkretnego rodzaju. 

Oczywiście duże znaczenie mają też parametry techniczne zbiorników. Koniecznie przeanalizuj ich wymiary, a także pojemność. Chodzi bowiem o to, aby udało się bez większych problemów postawić kontener w łatwo dostępnym miejscu, a jednocześnie   pomieścić wszystkie (albo przynajmniej większość) odpady bez konieczności jego ciągłego opróżniania. 

Na rynku dostępne są kontenery o pojemności: 

  • 4 m3,
  • 7 m3,
  • 17 m3,
  • 36 m3.

 Obok nich występują tak zwane worki big bag (ich pojemność wynosi przeważnie 1 m3), które będą tańszą alternatywą dla kontenerów. Warto o nich pomyśleć wówczas, gdy ilość opadów budowlanych ma być niewielka. 

Wynajem kontenerów na odpady budowlane – sprawdź, co możesz zyskać 

Niezależnie od tego, czy planujesz wyłącznie jedną inwestycję, czy może prowadzisz firmę budowlaną, świetnym wyborem okaże się wynajem kontenerów na odpady. Dlaczego? Już spieszymy z wyjaśnieniami. 

  • Przede wszystkim możesz liczyć na dostęp do wielu różnych zbiorników. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wynająć kontenery o konkretnej pojemności, wymiarach i kształcie. Wystarczy złożyć zamówienie i oczekiwać na dostawę.
  • Firmy oferujące wynajem kontenerów na odpady realizują również usługi dodatkowe. Polegają one chociażby na dostarczeniu zbiorników pod wskazany adres, a także na ich odbiorze w momencie, gdy się zapełnią. Co dzieje się wtedy z odpadami? Wynajęty podmiot zawozi je na legalne składowisko. Tym sposobem oszczędzasz czas, pieniądze i masę problemów.
  • Wynajem kontenerów na odpady budowlane otwiera Ci ponadto dostęp do fachowej wiedzy zatrudnionych specjalistów. Pomogą w doborze konstrukcji, a także wyjaśnią wszelkie zawiłości prawne. Dostęp do takich informacji pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji związanych z ewentualnymi karami finansowymi, nałożonymi w wyniku złamania przepisów.

Co najważniejsze, wynajem kontenerów na odpady budowlane jest bardzo wygodny i opłacalny. Jeżeli postawisz na odpowiednią firmę, wystarczy, że przedstawisz swoje potrzeby i wymagania, a resztą zajmą się specjaliści. Otrzymasz dopasowany kontener, który na koniec zostanie odebrany w celu opróżnienia i utylizacji śmieci. Wszystko to przełoży się na sprawną realizację zaplanowanej inwestycji budowlanej, drogowej lub jakiejkolwiek innej.

You May Also Like