Dlaczego warto korzystać z prezentacji multimedialnych?

Prezentacje multimedialne cieszą się sporą popularnością wśród prelegentów. Nie każdy jednak jest przekonany co do słuszności ich stosowania podczas wystąpień. Dlaczego warto z nich korzystać? Co prezentacja multimedialna wnosi do wykładu lub przemówienia?

Prezentacje multimedialne w służbie lepszej przyswajalności wiedzy

 

Według badań Czesława Cempela człowiek zapamiętuje aż 50 proc. treści usłyszanej i widzianej, podczas gdy treści przeczytanej zaledwie 10 proc., a wyłącznie usłyszanej – 20 proc. Wniosek  w kontekście wykorzystywania prezentacji multimedialnych nasuwa się więc sam – prezentacja multimedialna korzystnie wpływa na zapamiętywanie informacji przez odbiorców. Warto więc z niej korzystać podczas wystąpienia.

Prezentacja multimedialna skutecznie przykuwa uwagę widzów, a także rozbudza ich ciekawość i zachęca do zgłębienia omawianej tematyki. Odpowiednio przygotowana sprawia, iż publiczność nie ma poczucia, że zmarnowała czas, gdyż nic nie zapamiętała z wystąpienia. Wręcz przeciwnie. Odbiorcy wychodzą z sali z poczuciem przyswojenia solidnej dawki wiedzy.

Odpowiednio zaprojektowana prezentacja multimedialna to narzędzie pozwalające sterować uwagą publiczności i sygnalizować widzom najważniejsze kwestie związane z przedstawianym tematem.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z prezentacji multimedialnych?

 

Prezentacje multimedialne mają tę jeszcze zaletę, że dają szerokie pole do atrakcyjnego zaprezentowania danych. Wypunktowania, tabele, wykresy czy też animacje to tylko część z dostępnych narzędzi, które można wykorzystać, by w przystępny i czytelny sposób przedstawić informacje.

Co więcej, prezentacja multimedialna pozwala zminimalizować nakłady związane z wystąpieniem. W jaki sposób? Bez niej koniecznością jest chociażby wydruk wykresów i tabel, które pozwolą publiczności zwizualizować dane. W przypadku niedużego grona odbiorców jest to do wykonania. Jeśli jednak widzów będzie więcej, nie każdy może zyskać dostęp do materiałów. Prezentacja multimedialna nie ma takich ograniczeń. Należy ją jednak odpowiednio przygotować, tak aby była czytelna z każdego miejsca sali.

Dodatkowo prezentacje multimedialne można bez trudu przesłać widzom. Wystarczy, że wpiszą się na listę mailingową lub pobiorą plik z chmury. Pozwoli to odbiorcom przeanalizować zawarte w niej informacje – np. w domowym zaciszu lub biurze – i dokładnie zapoznać się z wszelkimi szczegółami albo utrwalić przekazywaną wiedzę.

Prezentacja multimedialna – wsparcie dla prelegenta

 

Prezentacja multimedialna służy nie tylko jej odbiorcom, ale i prelegentowi. Stanowi niejako streszczenie wystąpienia i wskazuje jego najważniejsze elementy. Dzięki temu przemawiający wie, o czym ma w danej chwili mówić. Zyskuje również gwarancję, że nie pominie żadnej istotnej kwestii. Prezentacja multimedialna zwiększa poczucie pewności u prelegenta. Sprawia, że płynnie przechodzi on od jednego aspektu do drugiego, co zwiększa atrakcyjność wystąpienia.

Żeby wesprzeć mówców, twórcy jednego z najpopularniejszych programów do tworzenia prezentacji multimedialnych – Power Point – umożliwili dodawanie notatek i komentarzy do slajdów. Dla widowni pozostają one niewidoczne, widzi je wyłącznie prelegent. To praktyczna opcja, które ułatwia zapamiętanie tego, co ma się do powiedzenia. Dzięki niej żaden szczegół nie umknie uwadze przemawiającego.

Warto jednak pamiętać, że ciągłe wpatrywanie się w ekran komputera, tabletu lub telefonu na pewno zostanie odnotowane przez publiczność. Dlatego nie warto nadużywać tej opcji. Niemniej świetnie sprawdza się ona w przypadku początkujących i mniej pewnych siebie prelegentów.

Korzystanie z prezentacji multimedialnej podczas wystąpienia ma wiele zalet. Nie tylko ułatwia prelegentowi zapamiętanie tego, co ma do powiedzenia, ale również sprawia, że publiczność jest bardziej zainteresowana tematem. Wiele jednak zależy od tego, w jaki sposób została przygotowana prezentacja multimedialna. Zadanie to warto zlecić specjalistom. Wówczas pokaz na pewno zachwyci odbiorców.

źródło: tworzenieprezentacji.pl – google slides

You May Also Like