Kto zaprojektuje dla mnie i wykona instalację gazową?

Nowe instalacje gazowe zasilane propanem z przydomowego zbiornika z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Ich liczne zalety sprawiają, że kolejni użytkownicy decydują się na taką formę ogrzewania domu. Jednak potencjalni inwestorzy początkowo stają przed trudnym dylematem. Zastanawiają się, kto zaprojektuje, a następnie wykona instalację gazową. Przyszli użytkownicy ogrzewania na propan obawiają się dużej ilości skomplikowanej biurokracji. Spieszymy z wyjaśnieniami. Nową instalację gazową można wykonać szybko i bez stresu. Podpowiemy jak to zrobić i komu zlecić to zadanie.

Projekt i wykonanie instalacji – formalności

Wykonanie nowej instalacji na gaz propan to zadanie wieloetapowe. Może właśnie dlatego wielu inwestorów odwleka rozpoczęcie inwestycji z obawy przed niezliczonymi formalnościami. Jednak odpowiednio przygotowani możemy przez cały proces przejść szybko, sprawnie i bez stresu. Ważnym elementem jest zakup odpowiedniego kotła na gaz i wybór zbiornika na propan, który zostanie posadowiony na posesji i zasili całą instalację.

Zbiornik na gaz jest swego rodzaju magazynem dla opału. Ponadto prace nie mogą rozpocząć się bez projektu wykonanego przez specjalistę. Realizację projektu należy zlecić uprawnionemu do tego architektowi. Najczęściej projektant oferuje również pomoc lub nawet wyręczenie w załatwianiu części formalności. Jest to bardzo duże ułatwienie.

Dla specjalisty to żaden problem, gdyż jest on obeznany z tematem i całą pracę związaną z formalnościami wykona szybciej niż laik. Natomiast inwestor może odetchnąć z ulgą, gdyż nie musi biegać po urzędach, co często wiąże się z niepotrzebnym stresem.

Komu zlecić zaprojektowanie i wykonanie instalacji gazowej?

Jak już wspomnieliśmy, wykonanie projektu najlepiej jest zlecić specjaliście z tego zakresu. Oprócz tego musimy znaleźć również wykonawcę. Chodzi o osobę bądź firmę, która zgodnie z projektem przeprowadzi wszystkie prace instalacyjne. Coraz częstszą praktyką jest, że firmy zajmujące się pracami wykonawczymi na stałe współpracują z projektantem. Jest to dodatkowe ułatwienie dla inwestorów. Dzięki temu nie trzeba podwójnie szukać specjalistów. Wystarczy, że znajdziemy rzetelną firmę wykonującą instalacje gazowe, a jej przedstawiciele zatroszczą się o całą resztę.

Jednak jak znaleźć odpowiedniego wykonawcę? Metodą starą jak świat jest skorzystanie z poleceń tak zwanej poczty pantoflowej. Jeżeli ktoś z sąsiadów, znajomych lub rodziny wykonywał podobną inwestycję, możemy poprosić ich o polecenie wykonawcy. Możemy zasięgnąć opinii o konkretnej firmie, podpytać czy byli zadowoleni z jej usług. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Jeżeli nikt z naszego otoczenia nie miał do tej pory styczności z tego typu inwestycjami to należy rozpytać nieco szerzej. Doskonałym miejscem, aby to zrobić jest internet. Różnego rodzaju fora internetowe, blogi czy poradniki zawierają szeroką bazę wykonawców. Znajdziemy tam też informacje o tym czy firma posiada swój sprzęt do prac ziemnych, czy też my będziemy odpowiedzialni za jego wypożyczenie. Prace tego typu to nieodzowny element posadowienia zbiornika, niezależnie do tego czy wybieramy wariant podziemny, czy naziemny. Dowiemy się też jakie firma ma doświadczenie i jakie inwestycje zrealizowała dotychczas.

Jak sprawdzić naszego wykonawcę przed podpisaniem umowy?

Wybierając wykonawcę powinniśmy przed podpisaniem umowy odpowiednio go sprawdzić. Jedną z metod jest poproszenie o opinię dotychczasowych klientów firmy. Kontakt możemy nawiązać osobiście, jeśli znamy takie osoby lub też wykorzystując do tego celu internet. Wszelkiego rodzaju fora o podobnej tematyce obfitują we wpisy z zapytaniami o opinie na temat konkretnych firm wykonujących instalacje gazowe. Inwestorzy dzielą się swoimi opiniami i wrażeniami dając świadectwo o firmie wykonującej instalacje. Ponadto można skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem firmy, aby uzyskać od niego wiarygodne informacje. Z powodzeniem możemy zapytać o średni termin realizacji inwestycji, o sprzęt jakim dysponuje firma, kadrę i jej doświadczenie. Rzetelny wykonawca, który nie ma nic do ukrycia i któremu zależy na swoich klientach, z pewnością udzieli nam takich informacji.

źródło: Lpgdirect.pl – dostawca gazu grzewczego i LPG

You May Also Like