Maszyny budowlane – kupić czy wynająć?

Maszyny budowlane charakteryzują się dużą różnorodnością. Mają one jednak swoją cechę wspólną. Bez nich wszelkie prace budowlane czy remontowe stałyby się niebywale trudne i czasochłonne. Jeśli potrzebujesz dowolnej maszyny budowlanej to pewnie stanąłeś przed dylematem – kupić czy wynająć? Na jaką drogę się zdecydować? Które wyjście będzie bardziej opłacalne i uzasadnione ekonomicznie? Podpowiemy, kiedy lepiej zdecydować się na zakup maszyny budowlanej a kiedy na jej wypożyczenie.

Czym są maszyny budowlane

Nie ulega wątpliwości, że maszyny budowlane to drogie urządzenia. Są one przeznaczone do zadań specjalnych a ich konstrukcja i materiały wykonania są bardzo trwałe i odporne na wiele czynników zewnętrznych. Wszystkie te elementy mają znaczący wpływ na cenę sprzętu budowlanego. Natomiast gama sprzętów budowlanych jest tak szeroka, że tylko największe firmy i potentaci rynku mogą pozwolić sobie na zakup wszystkich możliwych maszyn we wszystkich wariantach. Natomiast mniejsze firmy prędzej czy później stają przed wyzwaniem, jakim jest doposażenie w maszyny budowlane. W przypadku tak dużego wydatku trzeba sprawdzić wszystkie opcje i możliwości. Należy uwzględnić nie tylko cenę zakupu i wynajmu, ale również koszty eksploatacyjne, koszt serwisowania, ubezpieczenie i inne wydatki ponoszone na maszyny wykupione na własność.

Kiedy kupić maszyny budowlane?

Przez wiele lat panowało przekonanie, że firma powinna mieć sprzęt i maszyny wykupione na własność, gdyż jest to jedyny opłacalny wariant. W efekcie wiele przedsiębiorstw, również tych mniejszych, decydowało się na kolejne leasingi, pożyczki i kredyty, aby móc kupić niezbędny sprzęt budowlany. Faktem jest, że własne maszyny budowlane firmy to część jej majątku, który stanowi dla niej swego rodzaju zaplecze i zabezpieczenie. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że drogi sprzęt budowlany musi być odpowiednio serwisowany, regularnie naprawiany a także ubezpieczony. Wszystkie te czynniki to kolejne koszty, które, zwłaszcza w przypadku małych lub dopiero raczkujących przedsiębiorstw, mogą okazać się zbyt ciężkie do udźwignięcia.

W takim razie czy zakup maszyn budowlanych w ogóle jest opłacalny? Transakcja zakupu to doskonały sposób na ulokowanie rezerwy finansowej firmy. Warto wtedy zdecydować się na taki sprzęt budowlany, który wykorzystywany jest w codziennej pracy przedsiębiorstwa. Nie koniecznie najlepszym rozwiązaniem jest jednak kupowanie wszystkich maszyn budowlanych. Jest to nierozważne a w przypadku sprzętów używanych okazjonalnie może się okazać ogromną stratą pieniędzy, gdyż koszty eksploatacyjne przewyższają potencjalny zysk. Bo w całym rozrachunku najważniejsze jest to, że maszyny budowlane mają na siebie zarabiać i przynosić korzyści finansowe firmie. Podczas podejmowania decyzji o zakupie zawsze należy o tym pamiętać.

Kiedy lepiej zdecydować się na wynajem maszyn budowlanych?

Skoro wiemy już kiedy warto a kiedy lepiej zrezygnować zakupu maszyn budowlanych trzeba też przemyśleć aspekt wynajmu tego typu sprzętu. W niektórych sytuacjach jest to rozwiązanie bardziej opłacalne i uzasadnione ekonomicznie. Z pewnością sprawdzi się w przypadku osób prywatnych i indywidualnych wykonawców, którzy jednorazowo potrzebują maszyn budowlanych do samodzielnych prac wykonywanych na swojej posesji czy na własne potrzeby. Również warto wziąć pod uwagę wynajem maszyn budowlanych zamiast ich zakupu kiedy dany sprzęt jest potrzebny do wykonania wyłącznie jednego zlecenia. Ciężko jest w takiej sytuacji przewidzieć czy maszyna tego typu będzie nam jeszcze kiedyś przydatna. Dlatego zdecydowanie lepiej jest urządzenie wynająć niż kupić.

Wynajem maszyn budowlanych to także doskonały sposób na start. Kiedy dopiero rozkręcamy biznes, raczkujemy i stawiamy pierwsze kroki w branży inne koszty mogą być zbyt wysokie, aby decydować się na  zakup maszyn budowlanych. Ich wynajęcie okaże się wtedy dużo bardziej opłacalne.

You May Also Like