Pachołki drogowe do nauki jazdy

Pachołki drogowe mają różną wysokość, a także ciężar. Mogą zostać wyposażone w dodatkowe elementy zwiększające ich widoczność i funkcjonalność. Nie powinno więc dziwić, że pachołki drogowe są najczęściej wykorzystywanym sprzętem w trakcie nauki jazdy przez przyszłych kierowców. Stożki drogowe mają więcej cech, które sprawiają, że są doskonałym narzędziem wspomagającym kursantów. Opowiemy, jak efektywnie wykorzystać pachołki drogowe do nauki jazdy.

Różne warianty pachołków drogowych

Pachołki drogowe spotykamy codziennie w różnych sytuacjach na drodze. Ich wykorzystanie na parkingach, placach manewrowych, placach budowy, halach czy magazynach jest równie powszechne. Dzięki szerokiej dostępności i różnym wariantom kolorystycznym pachołków można ich użyć również na prywatnej posesji, na placu zabaw czy jako element toru przeszkód dla dzieci. Jednak zacznijmy od początku. 

Stożki drogowe występują w różnych rozmiarach – od 30 cm do nawet 100 cm. Choć wszystkie są mobilne ze względu na brak trwałego mocowania do podłoża, to łatwość ich przenoszenia jest uzależniona od wagi, która zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości stożków. Niektóre modele pachołków drogowych mają możliwość wyposażenia w dodatkowe obciążenie. To szczególnie przydatne, gdy stożki są wykorzystywane na drogach ekspresowych i autostradach, gdzie prędkość poruszania się pojazdów jest duża, a stabilność słupków absolutnie niezbędna. Pachołki wytwarzane są z plastiku lub też, znacznie częściej, z gumy. Modele plastikowe są lżejsze i tańsze. Nadają się do komercyjnego użytku na prywatnych posesjach czy do organizacji zabaw dla dzieci. 

Stożki drogowe wykonane z gumy są nieco droższe, nieznacznie cięższe, ale co najważniejsze, wytrzymałe. Gumowe pachołki drogowe nawet po najechaniu na nie przez pojazd szybko i z łatwością wracają do pierwotnego kształtu. Sprawia to, że gumowe pachołki ostrzegawcze to najlepszy wybór do znakowania placów manewrowych podczas nauki jazdy.

Nauka jazdy z pachołkami drogowymi

Każdy przyszły kierowca musi nauczyć się poruszania po drodze z innymi uczestnikami ruchu. Pierwsze kroki stawia na placu manewrowym. Nauka utrzymania samochodu na jezdni i opanowanie umiejętności parkowania byłoby trudne bez pachołków drogowych. Ciężko wyobrazić sobie bez nich naukę jazdy. Oczywiście znaki poziome w postaci namalowanych linii to podstawa, jednak na wczesnych etapach przygody z samochodem ważna jest każda pomoc. Dzięki różnorodności stożki drogowe są doskonałym pomocnikiem w nauce jazdy. Dostępne są w różnych rozmiarach i wielkości, przez co można za ich pomocą oznaczyć zarówno proste odcinki do przejechania, jak i łuki czy koperty, w których parkuje pojazd. Są wykonane z elastycznego oraz wytrzymałego PCV. Materiał jest odporny na zniszczenie. Nawet po najechaniu samochodem na pachołek ostrzegawczy nie ulega on całkowitemu zniszczeniu, a wręcz szybko i bez trudu wraca do swojego kształtu. To cecha istotna dla początkujących kierowców, gdyż potrącenie stożka drogowego czy najechanie na niego nie jest rzadkością w czasie kursów na prawo jazdy. 

Pachołki drogowe wykorzystywane przy nauce jazdy mają wyraźne kolory. Każdy jest też wyposażony w odblaskowe pasy. Dzięki wysokiej jakości folii odblaskowej światło odbija się intensywnie, zwiększając widoczność oznaczeń. Wszystkie te cechy stożków drogowych powodują, że można z ich wykorzystaniem uczyć się jazdy samochodem na placu manewrowym w każdą pogodę, w pełnym słońcu, jak i o zmierzchu w sytuacji niedoboru światła, a wyznaczony za pomocą pachołków tor jazdy będzie doskonale widoczny w każdych warunkach. Dlatego każdy plac manewrowy powinien być wyposażony w zestaw elastycznych pachołków odblaskowych.

You May Also Like