Sprężarki śrubowe – poznaj dostępne na rynku rozwiązania

Kompresory śrubowe są maszynami zapewniającymi wysoką wydajność i moc. Są elastyczne w zastosowaniu i sprawdzą się w każdej branży gospodarki. Poznaj zasadę ich działania, zastosowanie oraz różnorodność typów dostępnych na rynku.

Zasada działania kompresorów śrubowych

Podstawową częścią w sprężarkach śrubowych jest element sprężający składający się z dwóch wirników o różnej liczbie rowków. Obracające się śruby zmniejszają kieszenie powietrzne doprowadzając do kompresji znajdującego się w nich powietrza. Element rotacyjny gwarantuje wytwarzanie skompresowanego gazu w sposób ciągły, zapewniając uzyskanie medium o wysokim ciśnieniu.

Gdzie wykorzystywane są sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe wykorzystywane są obecnie we wszystkich branżach przemysłowych. Ich elastyczność działania oraz szeroki wachlarz mocy, wydajności, ciśnienia roboczego sprawia, że można je z powodzeniem zastosować w warsztatach samochodowych czy lakierniach, jak i w dużych zakładach przemysłowych. Urządzenia te sprawdzają się w branży spożywczej, elektronicznej, maszynowej, lotniczej, petrochemicznej, medycznej, farmaceutycznej i wielu innych.

Są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do produkcji sprężonego powietrza zasilającego narzędzia pneumatyczne i gazowe. Mogą być stosowane również do malowania proszkowego czy obróbki materiałów metodą piaskowania czy śrutowania. Sprawdzają się też w procesach pakowania, załadunku czy transportu.

Rodzaje sprężarek śrubowych

Kompresory śrubowe są urządzeniami o szerokiej gamie  rodzajów, dzięki czemu dostosowują się do wymagań większości zakładów przemysłowych.

Sprężarki olejowe i bezolejowe

Kompresory śrubowe występują w wersji olejowej i bezolejowej. W pierwszym przypadku elementem smarnym jest olej, który jednocześnie odpowiada za odprowadzanie ciepła powstającego w trakcie kompresji gazu oraz za oczyszczanie, ochronę i zabezpieczenie urządzenia przed usterkami. Sprężarki smarowane olejem wymagają zastosowania filtrów, dzięki którym można uzyskać oczekiwaną klasę czystości powietrza.

Drugim rodzajem są sprężarki bezolejowe, w których za smarowanie, uszczelnianie, oczyszczanie i chłodzenie odpowiada woda. Ważną cechą tych urządzeń jest wytwarzanie skompresowanego gazu charakteryzującego się brakiem cząsteczek oleju – czyli o klasie czystości 0. To takie urządzenia mogą być wykorzystywane w szczególnie wrażliwych branżach, gdzie czystość produktu końcowego ma dominujące znaczenie –np. w farmaceutyce, branży spożywczej czy medycznej.

Sprężarki stało- i zmienno-obrotowe

Zakłady przemysłowe mają różne zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Niektóre procesy produkcyjne wymagają dostarczania medium na stałym poziomie, inne potrzebują zmiennej ilości gazu. Odpowiedzią na te potrzeby są sprężarki o stałej i zmiennej prędkości obrotowej. Kompresory zmienno-obrotowe dostarczają skompresowane medium w ilości dostosowanej do bieżącego zapotrzebowania zakładu. W efekcie są energooszczędne, ponieważ wraz z ilością wytwarzanego medium pobierają odpowiednią ilość prądu, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności w wydatkach eksploatacyjnych.

Sprężarki mobilne i stacjonarne

Duże zakłady przemysłowe zazwyczaj stawiają na kompresory stacjonarne wolnostojące, które są podłączane do instalacji sprężonego powietrza. Mniejsze, na przykład warsztaty samochodowe czy lakiernicze oczekują urządzeń mniejszych i często mobilnych, które można przemieszczać w dowolne miejsce. W ofercie rynkowej znaleźć można kompresory śrubowe na wózkach lub na kołach.

Sprężarki bez i ze zbiornikiem ciśnieniowym

Kompresory śrubowe można także kupić w wersji bez i ze zbiornikiem ciśnieniowym. Pierwszy rodzaj zazwyczaj przeznaczony jest do większych instalacji, w ramach których funkcjonują odrębne zbiorniki o dużej objętości. W przypadku urządzeń  do mniejszych zakładów, klienci oczekują urządzeń zapewniających kompleksowe funkcje, które zapewnia zbiornik buforowy pozwalający utrzymać wymagane ciśnienie.

Zalety sprężarek śrubowych

Kompresory śrubowe to urządzenia wydajne i niezawodne w działaniu. Charakteryzują się dłuższą żywotnością, niż kompresory tłokowe, dlatego coraz częściej wykorzystywane są zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i profesjonalnych oraz półprofesjonalnych. Zapewniają także wyższą wydajność, niż sprężarki tłokowe przy jednoczesnej niższej emisji hałasu. Co więcej, sprężarki śrubowe dedykowane są pracy ciągłej, podczas której są bardziej ekonomiczne, niż tłokowe odpowiedniki.

Bogaty wybór i różnorodność modeli uwzględniających moc, ciśnienie robocze, ilość wytwarzanego sprężonego powietrza i jego jakość sprawia, że znajdują zastosowanie zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w warsztatach.

You May Also Like