Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) – na czym polega? Czym się charakteryzuje?

W ostatnim czasie coraz większą popularność w psychoterapii zdobywa TSR, czyli terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. W jej ramach pacjenci mogą liczyć na pomoc w różnych kryzysowych sytuacjach, dlatego warto wyjaśnić, czym dokładnie się charakteryzuje i skąd bierze się zainteresowanie, które generuje. 

Co to jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

 TSR to nurt terapeutyczny stawiający na podejście krótkoterminowe. Standardowa analiza problemów pacjenta zastępowana jest poszukiwaniem sposobów na ich rozwiązanie. W tym celu terapeuta, wraz z pacjentem, skupia się na jego mocnych stronach, a także zdolnościach. Wszystko to ma pozwolić osiągnąć konkretny cel, ustalany indywidualnie, na podstawie pierwszych spotkań. 

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach znacznie różni się od pozostałych nurtów terapeutycznych. Najbardziej odczuwalny wydaje się brak dogłębnej analizy przeszłości, w której często można znaleźć źródło problemów, z jakimi pacjent zmaga się obecnie. Jak wiadomo, takie podejście wymaga czasu i naprawdę wielu spotkań, w trakcie których psycholog ma okazję poznać życiorys pacjenta i jego przeżycia stanowiące źródło ewentualnych zaburzeń. 

Zamiast tego TSR skupia się na teraźniejszości i przyszłości. W trakcie terapii pacjent ma okazję odkryć swoje mocne strony, a także zasoby, którymi dysponuje w danej chwili. Dlatego właśnie jest to metoda krótkoterminowa, pozwalająca szybko uzyskać zmiany przekładające się na wzrost jakości codziennego życia. 

Podstawowe cechy terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach 

Choć powyższy opis dobrze przedstawia zarys omawianego nurtu, warto pokusić się o dokładniejszą analizę, w ramach której skupimy się na prezentacji podstawowych czynników i cech terapii. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić jej przebieg i skuteczność, co oczywiście pozwoli Ci podjąć decyzję o ewentualnej wizycie u terapeuty specjalizującego się w tym podejściu. 

TSR i rozwiązywanie problemów pacjenta

 Psycholog nie proponuje sposobów na poradzenie sobie z trudnościami. Zapewnia on wsparcie i pomoc pacjentowi w odkrywaniu jego mocnych stron. Wszystko po to, aby on sam znalazł potrzebne rozwiązania, dzięki którym mógłby zmierzyć się z konkretnymi problemami. 

I właśnie dlatego analiza przeszłości zastępowana jest przez rozmowę na temat tego, co tu i teraz. W trakcie wizyt omawiana jest również najbliższa przyszłość. 

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest krótka

 Oczywiście dokładny czas jej trwania zależy od samego pacjenta i problemów, z którymi się zgłasza. W przeciwieństwie jednak do wielu innych nurtów znacznie łatwiej można określić „metę”, a więc wydarzenie bądź punkt rozmów, który doprowadzi do końca terapii. 

Z tego powodu nurt TSR zalecany jest wówczas, gdy osoby szukające pomocy chcą zająć się trudnościami wynikającymi z konkretnych wydarzeń (zakończenie związku, przeżycia rodzinne itd.). 

Cele w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach

 Głównym elementem omawianej terapii jest wyznaczanie konkretnych celów, które można jakoś „mierzyć”. Nie są więc abstrakcyjne, dotyczyć mogą między innymi zmiany zachowania w danych sytuacjach, czy też podejścia do pewnych spraw. 

Terapeuta, razem z pacjentem, skupiają się przy tym na omawianiu postępów w osiąganiu wspomnianych celów, co jest czynnikiem motywującym do dalszego działania. Podobnie jak próba wyobrażenia sobie, co się stanie i jak wyglądać będzie życie pacjenta, gdy uda mu się rozwiązać trapiące go problemów. 

Teraz wiesz już, co to jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) i jakie są jej główne wyróżniki. Pamiętaj, że sam nurt to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma to, do jakiego specjalisty się zgłosisz. Zanim więc umówisz wizytę, sprawdź ofertę poszczególnych poradni i zajrzyj do opinii wystawianych przez innych klientów. W ten sposób dowiesz się, czy terapeuci rzeczywiście zasługują na zaufanie.

źródło: Poradnia Psychologiczna Warszawa – Dla Dobra Umysłu

You May Also Like