USG układu moczowego u kobiet i mężczyzn – co obrazuje?

Układ moczowy różni się u kobiet i u mężczyzn. W związku z tym dotykają go nieco inne schorzenia w zależności od płci. W obu przypadkach USG układu moczowego jest doskonałą metodą zdiagnozowania i zobrazowania problemu w celu podjęcia leczenia. Wyjaśniamy, co obrazuje USG układu moczowego u kobiet i u mężczyzn, kiedy warto zgłosić się na badanie i jak ono przebiega. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji w pigułce.

Czy warto wykonać USG układu moczowego

USG to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej cenione zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów. Jest precyzyjne, pozwala w czasie rzeczywistym obserwować wnętrze ciała, a wyniki są dostępne od razu po zakończeniu badania. Oprócz tego USG układu moczowego jest nieinwazyjne i nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na organizm. Może być powtarzane dowolną liczbę razy bez konieczności zachowania odstępu pomiędzy badaniami. Pacjenci natomiast cenią ten rodzaj obrazowania diagnostycznego za jego szybkość i precyzję. Ponadto samo badanie jest bezbolesne, a w przypadku USG układu moczowego wymagane przygotowania są minimalne. Jeżeli tylko doświadczamy jakichkolwiek niepokojących dolegliwości ze strony układu moczowego, to zdecydowanie warto zgłosić się na USG.

Co obrazuje badanie USG układu moczowego u kobiet i mężczyzn?

Podczas badania USG układu moczowego ocenie podlegają nieco inne narządy u kobiet, a inne u mężczyzn. U pacjentów obu płci badane są nerki i nadnercza, moczowody, pęcherz moczowy. Ponadto u mężczyzn w czasie badania lekarz ocenia stan prostaty, czyli gruczołu krokowego. Badanie USG układu moczowego pozwala sprawdzić położenie, kształt i wielkość nerek. Możliwe jest również wykrycie wszelkich zmian oraz nieprawidłowości i ocena ich charakteru. Lekarz sprawdza stan naczyń, a także przepływ w naczyniach nerkowych.

USG układu moczowego u kobiet i mężczyzn daje możliwość oceny budowy oraz drożności dróg moczowych, a także wykrycia obecności złogów. Badanie pozwala również odkryć przyczynę ograniczonego przepływu moczu.

Kiedy należy zgłosić się na badanie USG układu moczowego?

Pewne symptomy jednoznacznie wskazują na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Niejednokrotnie pacjenci mają problem z rozpoznaniem objawów, które powinny skłonić ich do wykonania USG układu moczowego. Z całą pewnością należą do nich:

  • częstomocz,
  • ból w podbrzuszu,
  • pieczenie w podbrzuszu lub ból podczas oddawania moczu,
  • zmiany w zabarwieniu moczu,
  • ból pleców w okolicy lędźwiowej,
  • zapalenie układu moczowego,
  • podejrzenie chorób gruczołu krokowego,
  • podejrzenie kamieni nerkowych,
  • ocena objętości pęcherza moczowego,
  • ocena tętnic nerkowych,
  • ocena budowy układu moczowego i nerek.

W niektórych sytuacjach USG układu moczowego jest dopełnieniem zabiegu chirurgicznego lub elementem kontrolnych badań pozabiegowych. Zaleca się wykonanie USG układu moczowego w celu oceny miejsca po przeszczepie nerki oraz kontroli stanu po innych poważnych zabiegach.

Przygotowanie i przebieg badania USG układu moczowego

W ramach przygotowania do USG układu moczowego należy na godzinę przed badaniem wypić ok.1litra  wody niegazowanej i nie oddawać moczu. Wynika to z faktu, że pęcherz moczowy jest najlepiej widoczny wtedy, gdy jest pełny. Zaleca się także, aby przez dwa dni poprzedzające badanie USG układu moczowego stosować dietę lekkostrawną, by wyeliminować wzdęcia, które zakłócają obraz w czasie badania. Wskazane jest również powstrzymanie się od żucia gumy i palenia papierosów w dniu badania.

USG układu moczowego jest wykonywane w pozycji leżącej. Dzieli się na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmuje badanie przy pełnym pęcherzu. Początkowo pacjent kładzie się na plecach, a w czasie badanie lekarz może go poprosić o obrócenie się na prawy czy lewy bok. Bywa, że aby lepiej uwidocznić nerki, pacjent musi położyć się na brzuchu. Po zakończeniu tej części badania pacjent idzie skorzystać z toalety. Na drugim etapie USG układu moczowego lekarz ocenia stan pustego pęcherza moczowego. Badanie USG układu moczowego jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a czas jego trwania ogranicza się do 20 minut.

inspirowane: Gabinet USG – Badania USG i Dopplera – Warszawa

You May Also Like