Aktywność fizyczna – jak zapobiegać urazom?

Aktywność fizyczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów. Dla wielu zwykłych ludzi stanowi ona doskonały sposób spędzania wolnego czasu. Chociaż nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie, bywa on przyczyną bolesnych urazów. Na szczęście, można im przeciwdziałać. W jaki sposób? O co należy zadbać, by aktywność fizyczna była bezpieczna dla zdrowia?

Aktywność fizyczna – co zrobić, aby zapobiec urazom?

Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie. Zmniejsza ryzyko występowania różnych chorób. Pozytywnie wpływa na układ oddechowy, krwionośny i odpornościowy. Pozwala również utrzymać dobrą kondycję i prawidłową masę ciała. Wzmacnia mięśnie, a na dodatek wprawia w pozytywny nastrój i pozwala odreagować stres. Czy jednak sport to tylko korzyści?

Wielu miłośników aktywności fizycznej nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa w sporcie. W efekcie ich organizmy są przeciążone, a oni sami dosyć szybko łapią kontuzje. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka wystąpienia urazu podczas treningu. Czasem wystarczy źle stanąć, by pożegnać się z aktywnością fizyczną na kilkanaście tygodni. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby pozwalające zapobiegać urazom.

  1. Dopasuj formę i intensywność aktywności fizycznej do swojej kondycji. Jeśli wracasz do treningów po dłuższej przerwie, daj swojemu ciału szansę na przystosowanie. Wybieraj mniej wymagające formy aktywności, np. jogging lub rekreacyjną jazdę na rowerze, i stopniowo zwiększaj intensywność treningów.
  2. Każdy trening rozpoczynaj rozgrzewką. Rozgrzewka to niezbędny element treningu. Pobudza mięśnie i przygotowuje organizm do wysiłku. Dzięki niej ciało staje się bardziej elastyczne i sprawne, co zapobiega kontuzjom.
  3. Trening zakończ rozciąganiem. Stretching uspokaja organizm. Sprawia, że rozgrzane treningiem mięśnie wracają do pierwotnej postaci. Dzięki temu szybciej się regenerują. Co więcej, rozciąganie zmniejsza napięcie mięśniowe i niweluje ryzyko wystąpienia przykurczy.
  4. Nie bagatelizuj dolegliwości bólowych. Ból to ostrzeżenie. Dlatego jeśli się pojawi, zrób przerwę w treningach. Przyjrzyj się bacznie swojemu organizmowi. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że wszystko jest w porządku, umów się z rehabilitantem. Specjalista nie tylko dokona fachowej diagnozy, ale również zaproponuje zabieg, który uśmierzy ból i rozluźni obolałe ciało.
  5. Postaw na zróżnicowany trening. Dzięki temu pobudzisz różne grupy mięśni. Gdy jedne będą intensywnie pracować, drugie odpoczną. Dodatkowo wykonuj ćwiczenia stabilizacyjne i funkcjonalne. Rozwijaj nie tylko siłę, ale i kondycję.
  6. Daj organizmowi szansę na odpoczynek. Przestrzegaj odpowiednio długich przerw pomiędzy treningami, dzięki temu mięśnie będą mogły się zregenerować.

 

Konsultacje z rehabilitantem a aktywność fizyczna – czy warto skorzystać z profesjonalnej porady?

Jak zostało wspomniane, intensywny lub długo utrzymujący się ból jest sygnałem do tego, by umówić się na wizytę z rehabilitantem. Nie zawsze musi on sygnalizować coś groźnego, warto jednak dmuchać na zimne i udać się do specjalisty, który będzie w stanie postawić rzetelną diagnozę. Fizjoterapeuta określi także, czy dana forma aktywności fizycznej jest bezpieczna dla pacjenta. Zaproponuje również zabiegi, które uśmierzą ból.

Co ważne, osoby aktywne fizycznie nie zawsze mają świadomość, że występują u nich pewne zaburzenia ruchu, np. płaskostopie, wiotkość stawów czy też skoliozę, które predysponują do powstawania kontuzji podczas ćwiczeń. Ich wczesna diagnoza pozwoliłaby uniknąć urazu i bólu. Dlatego przed rozpoczęciem treningów warto odwiedzić gabinet fizjoterapeuty. Określi on, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pacjent zaczął ćwiczyć, a także wskaże dozwolone aktywności.

Systematyczna aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia i samopoczucia trenującej osoby. Nie tylko pozwala zachować prawidłową sylwetkę, ale i zmniejsza ryzyko zachorowania na część chorób. Niestety, bywa również przyczyną kontuzji. Żeby im zapobiec, warto zachować wskazane środki ostrożności, a rozpoczęcie treningów poprzedzić wizytą w gabinecie fizjoterapeuty.

źródło: Crsrehabilitacja.pl

You May Also Like