Klimatyzacja a jakość powietrza w domu – jak zadbać o swoje zdrowie?

W sieci można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak klimatyzacja domowa wpływa na jakość powietrza. Nie zawsze mają one pokrycie w rzeczywistości, jednak wskazują na jedną, ważną kwestię. Otóż osoby zainteresowanie zakupem klimatyzatorów w sposób świadomy podchodzą do ich zakupu, mając na uwadze własne zdrowie. Jaki produkt warto więc zakupić, by okazał się on w pełni bezpieczny?

Klimatyzator z nawilżaczem powietrza – koniec z wysuszaniem!

 Najczęściej powtarzanym zarzutem przez przeciwników klimatyzacji jest to, iż tego typu sprzęty obniżają wilgotność powietrza, co może mieć znaczący wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. I faktycznie, częste korzystanie z systemu klimatyzacji wysusza powietrze w domu. Dość łatwo można temu jednak zaradzić.

Wystarczy bowiem postawić na konstrukcję 2w1, a więc na klimatyzator z nawilżaczem powietrza. Obsługuje on co najmniej kilka trybów działania, przy użyciu których w prosty sposób zadbasz o jakość powietrza w wybranych pomieszczeniach. Oczywiście nie zapomnij przed zakupem sprawdzić kluczowych parametrów interesującego Cię produktu. Mowa tu zwłaszcza o mocy, zasięgu działania oraz metodzie nawilżania.

Klimatyzatory z funkcją oczyszczania – czy warto?

 Znacznie gorsze dla zdrowia niż niski poziom wilgotności są liczne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Problem smogu ciąży nad dużymi miastami już od wielu lat i nic nie wskazuje, by w najbliższej przyszłości miał on zostać rozwiązany.

Nie oznacza to jednak wcale, że nie jesteś w stanie zadbać o czystość powietrza we własnym domu. Posłużyć do tego może, a jakże, klimatyzacja! Do wyboru masz dwa rozwiązania.

  • Pierwsze polega na zakupie klimatyzatora z zaawansowanym systemem filtrującym. Zamontowane filtry (np. HEPA) neutralizują pyły, alergeny, a często także nieprzyjemne zapachy, co pozytywnie wpływa na codzienny komfort przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.
  •  Poza standardowymi filtrami w klimatyzatorze może znaleźć się rozbudowany system oczyszczający, często działający z wykorzystaniem nowych technologii. Jest to domena sprzętów droższych, którymi jednak warto się zainteresować. Szczególnie wówczas, gdy zależy Ci na stworzeniu optymalnych warunków do pracy i odpoczynku.

Klimatyzacja z jonizacją – sposób na pozbycie się bakterii

 Kolejnym produktem, który powinien spodobać się osobom dbającym o jakość powietrza, jest klimatyzator z jonizacją. Co to takiego? To urządzenie wyposażone w filtr elektrostatyczny, wytwarzający jony ujemne.  Wchodzą one w reakcję zarówno z zanieczyszczeniami, jak i wirusami, bakteriami, grzybami i alergenami, prowadząc do ich odseparowania.

To jednak nie koniec. Jonizacja neutralizuje również jony dodatnie, generowane przez znajdujące się w domu urządzenia elektryczne. Negatywnie wpływają one na samopoczucie – mogą powodować bóle głowy, znużenie, problemy z koncentracją, kłopoty ze snem, a nawet zapalenie zatok.

Klimatyzator z jonizacją pozwala uporać się z tymi dolegliwościami. Jednocześnie dba on o obniżenie (lub podwyższenie, jeśli obsługuje też funkcję grzania) temperatury i czystość powietrza. To sprzęt wielofunkcyjny, coraz częściej stosowany w budynkach mieszkalnych i biurach.

Jak kupić klimatyzator dobry dla zdrowia?

 Powyższe przykłady dowodzą, że klimatyzacja wcale nie musi być niedobra dla zdrowia. Wręcz przeciwnie! Na rynku znajduje się mnóstwo urządzeń, których działanie zostało wzbogacone o dodatkowe systemy, takie jak nawilżacz powietrza, oczyszczacz oraz jonizacja.

Jeśli więc zależy Ci na wyborze optymalnego produktu, koniecznie sprawdź, z czego się składa i jakie funkcje obsługuje. Nie zapomnij również o analizie kluczowych parametrów technicznych, dzięki którym łatwiej będzie Ci dopasować system do specyfiki klimatyzowanych pomieszczeń, a także preferencji i wymagań użytkowników. Potwierdzeniem jakości i przydatności sprzętu będą ponadto opinie opublikowane przez pozostałych klientów sklepu bądź konkretnego producenta.

źródło:  Clima Polska klimatyzatory

You May Also Like