Nadgarstek jest jednym ze stawów ludzkiego ciała, który każdego dnia poddawany jest ogromnym obciążeniom. Praca jaką wykonuje w czasie zwykłych codziennych czynności jest nieoceniona. Przyczynia się to niestety do występowania częstych dolegliwości bólowych w obrębie nadgarstka. Wszystko to za sprawą złożoności stawu nadgarstkowego oraz zadań, które każdego dnia wykonujemy przy pomocy naszych dłoni. Podpowiadamy gdzie się zgłosić i jakie badanie wykonać, aby zdiagnozować bolesny nadgarstek.
Wybierz USG nadgarstka przy diagnostyce bólu w obrębie stawu
Ultrasonografia to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do wytworzenia obrazu narządów i tkanek wewnątrz ciała. Ultradźwięki są często używane do diagnozowania różnych stanów, w tym zapalenia ścięgien, złamań kości i kamieni żółciowych.
Ultrasonografia może być wykorzystywana do diagnozowania bólu nadgarstka poprzez badanie stawu nadgarstkowego i otaczających go tkanek. Ból nadgarstka może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, takimi jak zapalenie stawów, zwichnięcia, złamania, zwyrodnienia lub zespół cieśni nadgarstka. Kiedy nie jest jasne, co powoduje ból, lekarze mogą zalecić badanie USG, aby ustalić przyczynę dolegliwości. Sondę ultradźwiękową umieszcza się na skórze, która pokrywa staw nadgarstkowy, a obrazy są wytwarzane w czasie rzeczywistym na ekranie komputera.
Wskazania do wykonania USG nadgarstka – kiedy zgłosić się do lekarza?
O problemach zdrowotnych związanych ze stawem nadgarstka mogą świadczyć różne objawy. Warto wiedzieć, które z nich są wskazaniem do wykonania badania USG nadgarstka. Podstawowym i najważniejszym bez wątpienia jest ból w okolicach wspomnianego stawu. Oczywiście ból jednorazowy nie jest powodem do obaw i taki incydent łatwo jest wytłumaczyć chwilowym przeciążeniem lub innym czynnikiem. Jednak jeżeli ból jest nieustający lub nawracający to w takiej sytuacji można przypuszczać, że nadgarstek wymaga diagnostyki w postaci badania USG.
Inną dolegliwością będącą wskazaniem do zgłoszenia się na USG nadgarstka jest osłabienie dłoni, drętwienie, mrowienie, a w niektórych przypadkach nawet sztywność uniemożliwiająca wykonywanie pełnego zakresu ruchów w obrębie stawu nadgarstkowego. Ból często towarzyszy także kontuzjom nadgarstka. Ale w przypadku urazów ból nie zawsze musi się pojawić. Nie warto wtedy czekać na poważniejsze komplikacje i jak najszybciej po zdarzeniu zgłosić się na badanie ultrasonograficzne nadgarstka.
Badanie USG nadaje się również idealnie do monitorowania postępów leczenia zarówno w przypadku nadwyrężeń, złamań i zwichnięć, jak i przy zespole cieśni nadgarstka. Lekarz przeprowadzający USG stawu nadgarstkowego może sprawdzić czy wszystkie elementy stawu prawidłowo się goją i czy nie jest wymagana korekta leczenia.
Dla nadgarstków nie jest też łaskawy współczesny, siedzący tryb życia. Długie godziny spędzone przed komputerem mogą poważnie nadwyrężyć staw nadgarstkowy. Choć wydaje się to mało prawdopodobne to warto mieć na uwadze, że obecnie pracownicy biurowi są pacjentami najczęściej cierpiącymi na zespół cieśni nadgarstka. Objawami są najczęściej ból, ale również drętwienie i mrowienie rąk z czasem przybierający na sile.
Przebieg badania USG nadgarstka
Badanie ultrasonograficzne jest bardzo wygodne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Może być wykonane w dowolnej chwili bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Sprawdza się zarówno u dzieci, jak i w przypadku dorosłych w każdym wieku. Dlatego też jest tak często zalecane.
Badanie USG nadgarstka może zostać wykonane zarówno statycznie, jak i w ruchu. W przypadku niektórych schorzeń jest to kluczowe do prawidłowego postawienia diagnozy. W czasie USG stawu nadgarstkowego ocenie lekarza podlegają ścięgna więzadła, kanał nadgarstka, a także powierzchnie kostne i stawowe. Obraz jest widoczny na ekranie monitora w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wyniki są dostępne bezpośrednio po zakończeniu badania.
źródło: gabinetusg.com.pl