Periodontolog – kiedy warto się do niego wybrać?

129Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i schorzeń błony śluzowej jamy ustnej. Zalicza się do jednych z najmłodszych specjalności stomatologicznych. Periodontolog, to lekarz stomatolog specjalizujący się w zakresie badania, diagnozowania oraz leczenia dziąseł, ozębnej, kości wyrostka zębodołowego, a także cementu korzeniowego. Najczęstsze zabiegi wykonywane w gabinecie periodontologa, to przede wszystkim piaskowanie zębów, skaling czy kiretaż.

Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontolog zajmuje się w szczególności chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Warto dodać, że wszystko to, co pozwala utrzymać ząb w zębodole, zalicza się do przyzębia, na które składa się ozębna, dziąsło, cement korzeniowy oraz wyrostek zębodołowy. Specjalista w dziedzinie periodontologii leczy choroby o charakterze zapalnym w tych obszarach, a także skupia się na profilaktyce, by zminimalizować ryzyko chorób, które mogą negatywnie wpłynąć na cały organizm.

Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u periodontologa?

  • obrzęk, zaczerwienienie oraz krwawienie z dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • wrażliwość zębów na zmianę temperatury
  • wrażliwość na słodkie i słone pokarmy
  • odsłonięcie szyjek zębowych
  • powstawanie szpar między zębami
  • ruchomość zębów
  • pojawienie się zmian na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej: afty, owrzodzenia
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej

Przyczyny chorób przyzębia

W przypadku chorób przyzębia można wyróżnić 2 przyczyny: miejscowe i ogólne. Do przyczyn miejscowych zaliczamy bakteryjną płytkę nazębną, zaciskanie i zgrzytanie zębami, stare i uciskające protezy czy też nieszczelne korony i mosty. Natomiast niedobory witamin (szczególnie witaminy C i witamin z grupy B), stres, palenie tytoniu, cukrzyca, zaburzenia hormonalne i nieprawidłowe odżywianie są ogólnymi przyczynami prowadzącymi do chorób przyzębia.

Zabiegi higieniczne, które wykonamy u periodontologa

Piaskowanie zębów

Zabieg piaskowania zębów pozwala usunąć przebarwienia i osad z przestrzeni międzyzębowych. Wykonuje się go przede wszystkim w celu poprawy higieny jamy ustnej. Zabieg jest bezbolesny, choć część pacjent może odczuwać dyskomfort w wyniku podrażnienia dziąseł.

Skaling zębów

Skaling zębów usuwa twarde złogi nazębne. Zabieg pozwala uniknąć nieprzyjemnych powikłań wynikających z obecności kamienia nazębnego. Skaling często jest uzupełnieniem piaskowania. Oba zabiegi skutecznie pozwalają usunąć kamień i przebarwienia.

Kiretaż otwarty i zamknięty

Jest to specjalistyczne poddziąsłowe czyszczenie z kamienia. Stosuje się je w zaawansowanym stadium choroby dziąseł. Zabieg pozwala na usunięcie nagromadzonych poddziąsłowo bakterii i hamuje rozwój paradontozy. Kiretaż dzielimy na otwarty, który wymaga odsłonięcie korzenia i dokładnego wyczyszczenia przez nacięcie dziąsła ora zamknięty, w którym nie ma potrzeby nacinania dziąsła.

Choroby przyzębia mogą być nie tylko dawać bardzo nieprzyjemne objawy, ale nieleczone mogą doprowadzić do poważniejszych problemów, które będą wymagać dłuższego leczenia. Dlatego warto postawić na profilaktykę i regularne wizyty u periodontologa, by móc wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium i wdrożyć odpowiednie leczenie.

You May Also Like