Skąd wiadomo, że osad na ścianie to grzyb?

Osoby, które nie mają wiedzy na temat tego, w jaki sposób odróżnić wykwity pleśniowe od grzyba, często mylą te mikroorganizmy. Doprowadza to do bardzo poważnych konsekwencji, ponieważ w wyniku pomyłki stosuje się nieodpowiednie metody i nieadekwatne środki mające na celu zwalczenie namnażających się mikroorganizmów.

Grzyb na ścianie – jak go odróżnić od pleśni?

Grzyb i pleśń na ścianach są bardzo częstym problemem, który pojawia się nie tylko w domach starszego typu, ale również w nowoczesnych apartamentach. Warto wiedzieć, jak odróżnić pleśń od grzyba i jakie są metody zwalczania tych mikroorganizmów. Główną przyczyną pojawienia się wykwitów na ścianach jest nieodpowiednia cyrkulacja powietrza i zbyt wysoki poziom wilgotności w danym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na to, że grzyb i pleśń zaczynają się intensywnie rozwijać na ścianach pokrytych tapetami i farbami. Wiele osób myli się uważając, że pokrywanie ścian farbami pozwala na uniknięcie namnażania się grzybów czy pleśni.

Zagrzybienie ścian różni się od wykwitów pleśniowych. Grzyb może pojawić się zarówno na skutek niewłaściwej wentylacji, jak i przedostawania się do pomieszczeń wilgoci z zewnątrz na skutek pękniętej rury, nieszczelnego dachu lub wad konstrukcyjnych budynku. Leczenie zagrzybionego wnętrza wymaga usunięcia usterki. Grzyb, w przeciwieństwie do pleśni przenika przez ściany, tworząc szpecące wykwity. Jest on doskonale przyczepny do tynku. Jeśli opuka się zawilgocone ściany przy pomocy młotka, można usłyszeć głuchy odgłos. Oznacza to, że tynk oddzielił się od podłoża. To podstawowa różnica pomiędzy grzybem a pleśnią. Pleśń atakuje tylko niewielką powierzchnię ściany czy sufitu, z kolei grzyb wnika do wnętrza niszcząc strukturę ściany aż do tynku.

Grzyb – jakie powierzchnie atakuje?

Podstawową różnicą pomiędzy grzybem a pleśnią jest to, że może on zaatakować ściany w taki sposób, że sieje bardzo duże spustoszenie. Pleśń przybiera postać małych plam, które usytuowane są na niewielkiej powierzchni. Potrzeba znacznie większej ilości czasu, aby wykwity pleśniowe mogły się intensywnie namnażać. W przypadku grzyba, który ma doskonałe warunki do rozwoju, jego zarodniki zaczynają błyskawicznie obejmować powierzchnię ściany. Ten organizm tlenowy wnika także w głąb materiału, którym jest beton, drewno czy mur. W przeciwieństwie do pleśni, która atakuje tylko powierzchnię ścian, grzyb może także spowodować degradację mebli, które nie tylko przylegają do danej powierzchni, ale także znajdują się w określonym wnętrzu.

Grzyb przybiera znacznie ciemniejszą barwę od wykwitów pleśniowych, które mają postać plamek w kolorze ciemnoszarym lub czarnym. Zagrzybione powierzchnie zaczynają specyficznie pachnieć. W przeciwieństwie do pleśni, grzyb wydziela zapach podobny do tego, który można wyczuć w trakcie przyrządzania potraw zawierających ten składnik.

Metody walki z grzybem na ścianach

Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, aby pozbyć się grzyba ze ścian. Warto podjąć samodzielne kroki zmierzające do tego, aby móc przynajmniej zapobiec dalszemu namnażaniu się tego mikroorganizmu. Do walki z grzybem na ścianach warto wykorzystać ocet. To domowa przyprawa, która oprócz atrakcyjnej ceny, jest także bardzo skuteczna w ograniczeniu dalszego pojawiania się grzybów na ścianie. Ocet działa na grzyb na ścianie poprzez zahamowanie jego dalszego rozwoju. Z racji tego, że jest to środek odkażający, likwiduje on wydzielane przez ten mikroorganizm szkodliwych mykotoksyn. Nie należy jednak poprzestać na tym działaniu. Do walki z grzybem warto zaangażować specjalistów, którzy zajmują się profesjonalnym osuszaniem wnętrz. Dzięki ich zaangażowaniu przeprowadzone zostanie odgrzybianie i ozonowanie. To specjalistyczne działania, dzięki którym można pozbyć się zagrzybionych powierzchni z wnętrza domu lub mieszkania i zapobiec ponownemu namnażaniu się tego mikroorganizmu.

Domowe walki z grzybem na ścianach są nieskuteczne, jeśli ten mikroorganizm objął swoim zakresem większą powierzchnię i zaczyna się namnażać – nawet po zastosowaniu różnych preparatów zawierających środki aktywne powierzchniowo.

Grzyb na ścianie może być mylony z pleśnią. Warto wiedzieć, że te mikroorganizmy różnią się od siebie. Ich prawidłowe zidentyfikowanie pozwala na zastosowanie odpowiednich metod, mających na celu jak najszybsze pozbycie się ich z powierzchni ścian czy sufitów.

You May Also Like