Zwalczanie pluskiew – sprawdzone metody na insekty w domu

Osoby, które zauważyły, że w zajmowanych przez nie pomieszczeniach zagnieździły się pluskwy, powinny jak najszybciej pozbyć się tych insektów. Do tego celu warto wykorzystać wyłącznie sprawdzone metody, aby zapobiec dalszemu kolonizowaniu się pluskwy domowej.

W jaki sposób pluskwa trafia do domu?

Wbrew pozorom przeniesienie pluskwy domowej z jednego mieszkania do drugiego nie jest żadnym karkołomnym zadaniem. Osoby, które często podróżują przebywając w hotelach, motelach, hostelach bądź też prywatnych kwaterach, gdzie mogły zagnieździć się pluskwy, nierzadko przywożą te szkodniki ze sobą. Ponadto, pluskwa może trafić do domu wraz z meblami z tak zwanej drugiej ręki. Mogą być to używane sofy, kanapy, łóżka, tapicerowane, ramy obrazów, a także inne elementy wyposażenia wnętrz. Pluskwy bytują również na różnego rodzaju materiałach i tekstyliach.

Pluskwa w domu rozpoczyna intensywne rozmnażanie, szczególnie jeśli ma ku temu sprzyjające warunki. Wystarczy, aby temperatura powietrza wynosiła powyżej 15 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymywała się na optymalnym poziomie. Tym, co sprzyja bezproblemowemu rozwojowi pluskwy domowej jest także obecność stałego żywiciela. To człowiek i zwierzęta domowe – koty i psy. Należy pamiętać, że pluskwa żywi się krwią organizmów stałocieplnych. To jej podstawowy i jedyny pokarm, dlatego też nieustannie poszukuje ona pożywienia, a jeśli je znajduje, zakłada gniazda w miejscu, gdzie przebywa potencjalny żywiciel.

Oprysk i domowe sposoby na wytępienie pluskiew – dlaczego nie są skuteczne?

Jeśli przeanalizuje się sposoby walki z pluskwami to można odkryć, że dawniej stosowany był oprysk. Większość firm oferujących usługi zwalczania insektów domowych w przeszłości stosowało tę metodę. Jednakże nie była ona skuteczna. Oprysk na pluskwy wiązał się z dużym problemem dla mieszkańców, ponieważ zmuszeni oni byli do długotrwałego opuszczenia zajmowanej nieruchomości. Ponadto nie była to metoda całkowicie zwalczająca pluskwę domową, ponieważ aplikowany preparat nie docierał do wszystkich zakamarków, gdzie potencjalnie występowały gniazda pluskwy domowej. Z uwagi na powyższe, coraz więcej firm oferujących dezynsekcję, radykalnie zmieniło sposoby swojego postępowania i unowocześniło metody walki z pluskwą w taki sposób, aby były one skuteczne, a jednocześnie mało kłopotliwe dla osób zajmujących mieszkania lub domy zaatakowane przez te szkodniki.

Niektóre osoby preferują domowe sposoby na walkę z pluskwami. W marketach, a także w sklepach przemysłowych znaleźć można mnóstwo środków, które reklamowane są jako najskuteczniejsze produkty na pluskwy domowe. Niestety większość z nich ma bardzo niskie stężenie środka owadobójczego. Z uwagi na to, ich skuteczność jest znikoma bądź też kilkuprocentowa. Na pluskwy nie działają olejki eteryczne, zioła czy różnego typu papki stworzone z domowych artykułów spożywczych.

Najszybsza i najskuteczniejsza metoda na pozbycie się pluskwy domowej

Osoby, którym zależy na tym, aby jak najszybciej i najskuteczniej wytępić pluskwę domową powinny zastosować zamgławianie ULV. Metoda ta polega na zastosowaniu specjalistycznego urządzenia zasilanego prądem elektrycznym, tak zwanego zamgławiacza ULV. Emituje on zimną chmurę składającą się ze środka owadobójczego w bardzo silnym stężeniu, połączonego z odpowiednią proporcją wody. Pozwala to na emitowanie niewielkich cząsteczek tej mieszaniny, która dociera do wszystkich zakamarków, gdzie potencjalnie znajduje się pluskwa domowa. Mogą być to cokoły, szczeliny w ścianach, otwory dylatacyjne, jak również ramy obrazów czy miejsca łączenia się poszczególnych elementów łóżek tapicerowanych. Zamgławianie ULV przeprowadza się dopiero po wnikliwej ocenie danej nieruchomości.

Specjalista z zakresu dezynsekcji dokonuje oględzin domu i mieszkania zaatakowanego przez pluskwy i ocenia, jaka liczba gniazd występuje w danym wnętrzu. Ponadto osoba ta ma świadomość, ile młodych osobników należy wytępić. Powszechnie wiadomo, że zamgławianie ULV działa na dorosłe pluskwy. Jeśli pojawią się jaja i larwy pluskiew, należy zastosować parę wodną rozgrzaną do temperatury powyżej 200 stopni Celsjusza.

Problem pluskwy domowej może dotyczyć każdej nieruchomości. Warto podjąć radykalne środki, aby jak najszybciej pozbyć się tego szkodnika, ponieważ jego obecność poważnie wpływa na komfort przebywania w mieszkaniu lub domu. 

 

You May Also Like