Dlaczego fotowoltaika się opłaca

Decydując się na panele fotowoltaiczne, możemy mieć pewność, że dobrze zainwestowaliśmy swoje pieniądze. Założenie paneli PV jest nie tylko opłacalne, ale i pozwala w pełni uniezależnić się od ogólnego dostawcy prądu. Poza tym domowa elektrownia słoneczna przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. O czym warto pamiętać, żeby fotowoltaika była opłacalna

Panele fotowoltaiczne od najlepszych producentów 

Dobrej jakości panele PV mają gwarancję żywotności sięgającą 25 lat. Oznacza to, że moduły słoneczne, które zainstalujemy na dachu domu, będą nam służyły przez ten czas, tracąc niewiele ze swojej efektywności i pracując na poziomie optymalnej wydajności. Mówi się, że fotowoltaika jest sporym wydatkiem. Ale to tylko pozory! Już po kilku latach jednorazowy wkład własny zwróci się z nawiązką, ponieważ nie będziemy już związani dodatkowymi opłatami, które ponosilibyśmy, korzystając z energii elektrycznej od dystrybutora. Żeby jednak tak było, musimy zadbać nie tylko o dobrą parametryzację modułów dostosowanych do naszych potrzeb, ale i dobrą jakość paneli PV. Tylko fotowoltaika od certyfikowanego dostawcy zapewni bezawaryjność modułów słonecznych i ich trwałość, a także maksymalny uzysk energetyczny. 

Produkuj tyle prądu, ile potrzebujesz

Działanie paneli fotowoltaicznych będzie w pełni opłacalne, jeżeli przed ich montażem w sposób umiejętny obliczymy zapotrzebowanie naszego domu na prąd. Jest to jeden z głównych czynników, który nie tylko warunkuje zyskowność fotowoltaiki, ale i wpływa na możliwość pełnego pokrycia potrzeb energetycznych. Najłatwiejszym sposobem na określenie, ile energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku, jest przeanalizowanie rachunków za prąd za rok poprzedzający kupno fotowoltaiki. Na tej podstawie określimy optymalną ilość prądu potrzebnego do zabezpieczenia gospodarstwa domowego i zasilenia wszystkich znajdujących się w nim urządzeń, w tym pompy ciepła i pieca elektrycznego. Nieprawidłowo dobrana liczba paneli PV i niewystraczająca moc modułów sprawią, że koszty całej inwestycji będą się zwracały dłużej. 

Jesteś prosumentem fotowoltaiki? Zyskujesz! 

Właściciele fotowoltaiki, którzy podłączyli ją do sieci dystrybutora energii elektrycznej, zyskują podwójnie. Na czym to polega? Po podpisaniu umowy dystrybucyjnej z właścicielem sieci energetycznej stajemy się zarówno producentami prądu, jak i jego odbiorcami. W praktyce oznacza to, że możemy produkować energię elektryczną pochodzącą z promieni słonecznych i dobrowolnie nią zarządzać, a nadwyżki prądu przechowywać u dystrybutora. Ogólna sieć energetyczna staje się zatem naszym magazynem energii dla fotowoltaiki. Tak magazynowana energia elektryczna może być przez nas odebrana w dowolnym czasie, np. podczas mniejszego uzysku energetycznego paneli PV, podczas niesłonecznych dni. Net-metering zakłada wprawdzie stratę odsetka wyprodukowanej przez nas energii elektrycznej, którą dystrybutor pobiera jako opłatę za magazynowanie prądu (dla instalacji o mocy do 10 kW za 1000 kWh wysłanych do sieci odbieramy ponownie 800 kWh, a dla instalacji od 10 kW do 50 kW – 700 kWh), ale system opustów daje dużo więcej korzyści i przywilejów konsumenckich. Przy umowie prosumenckiej na fotowoltaikę nie ponosimy także dodatkowych kosztów, a jedynie niewielkie stałe koszty roczne. Dzięki temu fotowoltaika staje się w pełni opłacalna.

You May Also Like