Jak wybrać firmę montującą panele słoneczne?

O poprawności działania instalacji fotowoltaicznej przesądza wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest jej montaż. Dlatego należy go powierzyć specjalistom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fachowców? Jaka firma instalująca fotowoltaikę będzie najlepsza?

Montaż instalacji fotowoltaicznych – dlaczego należy przeprowadzić go prawidłowo?

 

Dynamiczne podwyżki cen prądu sprawiają, że panele fotowoltaiczne to w Polsce coraz częstszy widok. Usłane nimi są nie tylko dachy domów jednorodzinnych, ale coraz częściej także budynki gospodarcze, placówki firm, a nawet balkony. Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować własny prąd, co zdecydowanie obniża rachunki za energię elektryczną. Oszczędności mogą sięgać nawet 90 proc. Gra jest zatem warta świeczki. Jak jednak zmaksymalizować zyski?

Najważniejszą kwestią jest dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. Powinien on uwzględniać nie tylko aktualne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, ale również przyszłe potrzeby jego mieszkańców. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom, podobnie jak montaż instalacji fotowoltaicznej. Odpowiada on bowiem za poprawność działania systemu.

Konsekwencje niewłaściwego zamontowania instalacji fotowoltaicznej są różne. Do najczęściej występujących problemów zaliczyć można:

  •       niższy uzysk energetyczny,
  •       awarie systemu,
  •       krótszy okres eksploatacji instalacji.

Zwiększa to koszty fotowoltaiki. Niższy uzysk energii sprawia bowiem, że inwestor płaci wyższe rachunki. W efekcie wydłużeniu ulega okres zwrotu  inwestycji. Co więcej, pojawiające się usterki wymagają napraw, które również kosztują. Wadliwe zamontowana instalacja fotowoltaiczna szybciej się psuje, a także może stwarzać zagrożenie dla ludzi i mienia. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniej firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki. Jak go dokonać?

Firma instalująca fotowoltaikę – jak wybrać rzetelny podmiot?

 

Na rynku istnieje wiele firm instalujących fotowoltaikę. Nie wszystkie rzetelnie wywiązują się z powierzonych im zadań. Nie oznacza to jednak, że inwestor jest z góry skazany na porażkę. Wystarczy, że dobrze przyjrzy się podmiotom, z którymi chce nawiązać współpracę. Jak więc wybrać firmę montującą panele słoneczne? Na co zwrócić uwagę?

  1. Doświadczenie. Liczą się nie tylko lata funkcjonowania na rynku, ale również liczba wykonanych instalacji. Im więcej, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że firma cieszy się dużym zaufaniem klientów. Niestety, młode firmy są w tym przypadku na straconej pozycji. Jeśli inwestycja ma służyć przez lata, lepiej bowiem wybrać wykonawcę, co do którego ma się większą pewność, że nie zniknie w ciągu kilku miesięcy.

 

  1. Referencje i opinie klientów. Współcześnie nietrudno sprawdzić, czy firma cieszy się dobrymi opiniami klientów. Wystarczy przejrzeć jej profile w social mediach albo fora branżowe. Można również poprosić podmiot o referencje albo skontaktować się z dotychczasowymi klientami i zapytać o szczegóły współpracy.

 

  1. Uprawnienia. Osoby zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych powinny dysponować nie tylko doświadczeniem, ale i stosownymi uprawnieniami.

 

  1. Ubezpieczenie OC. Profesjonalna firma montująca panele słoneczne będzie oferować ubezpieczenie OC. Pokryje ono ewentualne szkody wynikające z ewentualnego niewłaściwego wykonawstwa.

 

  1. Gwarancja. Gwarancją powinny być objęte zarówno poszczególne komponenty systemu, takie jak panele fotowoltaiczne czy też inwerter, a także system montażowy oraz samo wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Przy analizie warunków gwarancji należy zwrócić uwagę nie tylko na jej przedmiot, ale również terminy.

Przy wyborze firmy instalującej fotowoltaikę warto również zwrócić uwagę na sposób przekazywania informacji przez przedstawiciela podmiotu. Jeśli prowadzi on merytoryczną rozmowę, jest konkretny, nie ukrywa szczegółów współpracy i stara się w przejrzysty sposób wyjaśnić zawiłości tematyki, to dobry prognostyk. Można bowiem przypuszczać, że firma po partnersku traktuje swoich klientów.

źródło: inverter.com.pl – firma fotowoltaiczna 

You May Also Like