Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę?

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze kompresora? Podstawowymi parametrami technicznymi, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej, jest przede wszystkim wydajność, planowane zużycie sprężonego powietrza w ramach procesu produkcyjnego, rozmiar zbiornika ciśnieniowego i wymagane ciśnienie. Warto także zastanowić się, do jakich celów przeznaczony będzie konkretny model sprężarki.

Kompresor do zastosowań przemysłowych, prywatnych czy do niewielkich zakładów usługowych?

Kompresor przemysłowy powinien spełniać zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza, jakie występuje w danej firmie zarówno produkcyjnej, jak i usługowej. Dlatego też kupując sprężarkę należy dokładnie ustalić, do jakich celów będzie ona przeznaczona. W przypadku klientów indywidualnych, którym zależy na posiadaniu urządzenia wykorzystywanego wyłącznie w garażu, nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt o dużej wydajności. Z kolei firmy produkcyjne bądź usługowe powinny dostosować typ sprężarki do profilu prowadzonej przez siebie działalności oraz do zapotrzebowania na ilość sprężonego powietrza. Duże znaczenie ma w tym przypadku wydajność efektywna, którą powinna posiadać sprężarka. Do zasilania urządzeń i maszyn pneumatycznych typu szlifierki czy wiertarki konieczny będzie mocny kompresor przemysłowy, natomiast do obsługi pistoletów lakierniczych wystarczy zastosowanie niewielkiej sprężarki tłokowej.

Kompresor tłokowy czy śrubowy – który będzie lepszy?

Jeśli wybrany model kompresora przemysłowego ma być podstawowym parkiem maszynowym w fabryce, w warsztacie lub na farmie, wymagana jest jego większa wydajność, jak również doposażenie tego urządzenia w dodatkowe elementy.

Wiele firm zastanawia się czy wybrać sprężarkę tłokowa czy śrubową. Kompresor tłokowy polecany jest firmom, które nie wymagają pracy sprężarki w systemie ciągłym. Warto pamiętać, że nadmierna eksploatacji takiej sprężarki może prowadzić do przegrzewania się układu sprężającego i w konsekwencji do szybszego zużycia urządzenia. Co więcej, sprężarki tłokowe generują więcej hałasu niż śrubowe. Jednocześnie mają generalnie niższą żywotność niż sprężarki śrubowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość przemieszczania w wybrane miejsce – również tam, gdzie nie ma dostępu do odpowiedniej sieci elektrycznej. Zazwyczaj mają one charakter mobilny i postawione są na zbiornikach ciśnieniowych różnej wielkości pozwalających na regulację ciśnienia i wydajności oraz natychmiastowy dostęp do sprężonego powietrza. Ten typ urządzeń poleca się również osobom prywatnym tym bardziej, że cena zakupu takiej maszyny jest niższa, niż kompresora śrubowego.

Z kolei kompresor śrubowy przyda się firmach, gdzie występuje stałe zużycie sprężonego powietrza i wymagane jest jego dostarczanie w sposób ciągły. Urządzenie to może wchodzić w skład stałej instalacji sprężonego powietrza. Jego niewątpliwą zaletą jest energooszczędność, ma większą moc i wydajność, niż kompresor tłokowy. Urządzenia tego typu dysponują także zautomatyzowanym procesem kontroli zdalnej lub lokalnej. Jednocześnie sprężarki śrubowe zapewniają większą bezawaryjność, przez co są polecane do zastosowań, w których sprężone powietrze jest niezbędne do prawidłowej pracy zakładu.

Znaczącym faktorem przy wyborze sprężarki jest generowane przez nią ciśnienie sprężonego powietrza. Przed zakupem sprawdź, jakiego ciśnienia roboczego wymagają wykorzystywane w zakładzie narzędzia pneumatyczne i model sprężarki dopasuj do tych wskaźników.

Kompresor przemysłowy – bez czy ze zbiornikiem?

Zakup kompresora przemysłowego warto poprzedzić także oceną wielkości zbiornika na sprężone powietrze. Powinien on stanowić około 50% efektywnej wydajności sprężarki. W przypadku kompresorów śrubowych kluczowe znaczenie ma to, aby zbiornik nie był zbyt mały. W zależności od charakteru zużycia sprężonego powietrza, dobiera się zbiornik zewnętrzny. Jeśli występują chwilowe i sekwencyjne pobory dużej ilości skompresowanego powietrza, można zastosować większy bufor. Jeśli chodzi o mniejsze sprężarki, ich zbiornik powinien być podporządkowany wydajności efektywnej i musi być przystosowany do narzędzia, które będzie obsługiwać.

Zbiornik ciśnieniowy stanowi bardzo ważną część sprężarki, ponieważ przechowują sprężone powietrze. Działa on niczym bufor pomiędzy sprężarką a narzędziem. Im więcej powietrza jest dostępne, tym dłużej urządzenie może być używane. Warto pamiętać, że większy zbiornik ciśnieniowy wymaga też dłuższego cyklu jego napełnienia.

Jakie inne parametry wziąć jeszcze pod uwagę?

Czystość powietrza

Jeśli realizowane przez Twój zakład prace wymagają 100% czystości powietrza wolnego od zanieczyszczeń i cząstek oleju polecamy wybór sprężarek bezolejowych. Są wprawdzie mniej wydajne, niż urządzenia olejowe, ale za to bardziej przyjazne w konserwacji. Jeśli proces produkcyjny nie jest tak wymagający pod tym względem warto wybrać kompresory wyposażone w system uzdatniania dostosowany do wymagań procesu produkcyjnego / usługowego. O szczegóły warto zapytać firmę specjalizującą się w dostarczaniu kompresorów.

Dostępna powierzchnia pod sprężarkę/sprężarkownię

Jeśli jesteś ograniczony dostępną powierzchnią, na której zamierzasz postawić sprężarkę, możesz zdecydować się na urządzenia z pionowym zbiornikiem – wymagają one znacznie mniej miejsca. W przypadku, kiedy szukasz kompresorów do budowy sprężarkowni, a w budynku, w którym funkcjonuje firma nie przewidziano na nią miejsca, można zdecydować się na kontenerową stację sprężarek, która lokalizowana jest poza budynkiem i jednocześnie zapewnia szybki i łatwy rozruch dzięki zastosowaniu systemu plug&play.

Sprężarka mobilna czy stacjonarna

Jeśli realizujesz zadania w wielu miejscach zdecyduj się na sprężarkę mobilną. Są one łatwe w transporcie – posiadają kółka, a większe modele osadzone są na wygodnych w użyciu wózkach.

Wybór kompresora może być trudnym zadaniem, dlatego też, aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek, warto dokładnie zapoznać się z parametrami technicznymi urządzenia i dopasować je ściśle do profilu działalności lub wykonywanych zadań.

You May Also Like